Груби оствари средба со специјалниот претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан, г. Стјуарт Пич

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, денеска оствари средба со специјалниот претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан, г. Стјуарт Пич заедно со амбасадорот г. Метју Лосон.

May be an image of 3 people, people standing and indoor

„Разговаравме за постигнатиот напредок на земјата на патот на евроинтеграциите, постојаната поддршка на Обединетото Кралство за унапредување на демократските процеси на развој на земјата врз принципите на мир и еднаквост, како и важноста од продолжување на борбата против криминалот и корупцијата, процесот на реформите, усвојувањето на уставните измени и потребата од конструктивен пристап од страна на сите чинители за ефикасна реализација на овие круцијални процеси за нашата европска перспектива“, истакна Груби.

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...