Груби: Нема друг пат до напредок, освен патот на знаењето

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, денес ги поздрави академскиот кадар и студентите по повод започнувањето на новата академска година на Меѓународниот балкански универзитет.

“Нема подобра инвестиција за една земја од отворањето на центар на знаење, бидејќи овде се разјаснува погледот од хоризонтот на сигурните животни перспективи за напредок. Нашата земја постигна забележителен напредок во градењето квалитетни високообразовни капацитети, постигнавме одлична соработка со инвеститори кои со отворањето на универзитетите придонесуваат за развојот на државата”, истакна Груби.

Во продолжение целосниот говор:

Ми претставува oгромно задоволство што денеска сум меѓу Вас за да Ви посакам убав почеток на новата академска година, добра работа на академскиот кадар и многу успех на студентите во најважната животна мисија, онаа на знаењето.

Меѓународниот балкански универзитет е веќе докажан центар во однос на квалитетот на студиските програми и подготовката на кадри кои ќе и служат на развојот на земјата.

Нема подобра инвестиција за една земја од отворањето на центар на знаење, бидејќи овде се разјаснува погледот од хоризонтот на сигурните животни перспективи за напредокот.

Нашата земја постигна забележителен напредок во градењето квалитетни високообразовни капацитети, постигнавме одлична соработка со инвеститори кои со отворањето на универзитетите придонесуваат за развојот на државата.

Посакувам прогресивен континуитет во неопходното подобрување на квалитетот на образованието, процес кој бара посветеност на сите нас.

Досегашните успеси на нашиот пат на развој и интеграција несомнено потекнуваат од тука.

Друг, исклучително важен факт што го промовираат нашите универзитети е вредноста на еднаквоста и еднаквиот третман на сите студенти без разлика на етничката припадност. Само врз основа на објективна проценка и меритократија ќе бидеме успешни во секој следен предизвик.

Драги студенти, од денес повторно го продолжувате своето патување кон знаењето, кога ќе ја отворите вратата на вашиот универзитет и ќе влезете, прво размислете за главната цел да станете корисни за вашата земја, вашите семејства и вашите пријатели.

Нема друг пат до напредок освен патот на знаењето. Негувајте го секој ден од вашиот живот поминат во ова гнездо на знаење. Никогаш нема да ја пропуштите нашата поддршка!

Ви благодарам за вниманието!

ПОСЛЕДНИ

Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

Адеми му честиташе на Џафери: Али Ахмети ја руши секоја политичка бариера за Албанците 

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку објава на социјалните мрежи му честиташе на Талат Џафери за кого беше одлучено на последниот...

Талат Џафери ќе биде прв албански премиер

Демократската унија за интеграција (ДУИ) на партискиот состанок одлучи актуелниот претседател на Собранието, Талат Џафери, да биде човекот кој ќе ја преземе функцијата технички...