Првиот заменик на претседателот на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби во вечерашното гостување во емисијата #ClickPlus на ТВ21 рече дека нема да има смена на министри од ДУИ.

После саботната средба на новото претседателство на ДУИ, Груби вели дека имало конструктивна дебата и дека е посебно среќен што е дел на како што вели, од политичката академија ДУИ, каде 10 часа се дискутирало за економски проекти.

„Да имаше сериозна дебата. Имаше критики за Владата, но на крај ДУИ излезе посилна. Ахмети кажа веќе не постои “Огнена група“ и нема да има промена во составот на министрите од редовите на ДУИ“, изјави Груби.