Груби: На 86-та седница на Владата го задолживме АД ЕСМ да обезбеди топлинска енергија во град Скопје

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби ги соопшти новите одлуки од денешната од 86-та седница на Владата.

Усвоена е Програмата за финансирање на програмски активности на здруженија и фондации за 2022 година.

Владата денеска го задолжи АД ЕСМ Македонија да обезбеди непречена топлинска енергија за грејната сезона во град Скопје, и тоа во општините Чаир, Аеродром, дел од општина Гази Баба, Ѓорче Петров, Карпош, Кисела Вода и Центар, како и обезбедување на топлинска енергија за надомест на загубите во системот за греење.

Исто така,  усвоиени се измените и дополнувањата на Уредбата за критериумите и условите за прогласување кризна состојба во случај на хаварии и природни непогоди, регулирање на пазарот на електрична енергија и утврдување на начинот на производство на електрична енергија во кризна состојба.

Усвоена е и информацијата за раскинување на договорите за концесија на хидроелектрични централи во подрачјата под заштита во Националниот парк “Шар Планина“.

Дефинирани се насоки за координација и подготовка на скрининг процесот кој ќе започне на 7 ноември.

Усвоена е и одлуката за учество на припадници на Армијата во мисиите на НАТО во Ирак и Летонија.

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...