Груби и европратеникот Илхан Кјучук на “Women Peace Security“ во Приштина

Денеска, првиот потпретседател на владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби  во рамките на меѓународната конференција “Women Peace Security“ оствари средба со европратеникот Илхан Кјучук  во Приштина на покана на Претседателката на Република Косово, г-ѓа Вјоса Османи.

May be an image of 2 people, people sitting, suit and indoor

„Како во секој наш разговор ја изразивме важноста од политичка стабилност и континуитетот на успешната работа во сите сегменти за унапредување на процесите на интеграција на земјата во Европска унија“, истакна Груби.
Исто така, на средбата било разговарано и за извештајот на Европската комисија за напредокот на Северна Македонија, констатирајќи ги направените чекори напред и сериозноста на новите предизвици како скрининг процесот и зајакнувањето на добрососедските односи со Бугарија.
May be an image of 2 people, people sitting, suit and indoor
Исто така,  разгледани биле и плановите за реформите и уставните измени за продолжување на европскиот пат,  со поддршка на ЕУ и САД.

 

 

ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...