Груби: 11 Октомври, триумф на праведните каузи на слободата, демократијата и еднаквоста

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, денес, по повод одбележувањето на 11 Октомври – Денот на народното востание против фашизмот во спомен костурница во Куманово заедно со премиерот Ковачевски, министерот за информатичко општество и администрација Адмирим Алити и министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска ја предводеа владината делегација на државната церемонија за одбележување на 11 Октомври.

May be an image of 11 people, people standing and outdoors

„На 81-годишнината од овој историски настан, кој се одбележува под мотото „секогаш на вистинската страна“, рефлетиравме за триумфот на праведните каузи на слободата, демократијата и еднаквоста и големата важност на продолжувањето на вистинскиот пат, без друга алтернатива и со сигурна перспектива на развој, патот на интеграцијата во Европската Унија“, истакна Груби.

May be an image of 6 people, people standing and suit

May be an image of 2 people and suit

May be an image of 4 people, people standing, monument and outdoors

May be an image of 7 people, people standing, military uniform, monument and outdoors

ПОСЛЕДНИ

Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

Адеми му честиташе на Џафери: Али Ахмети ја руши секоја политичка бариера за Албанците 

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку објава на социјалните мрежи му честиташе на Талат Џафери за кого беше одлучено на последниот...

Талат Џафери ќе биде прв албански премиер

Демократската унија за интеграција (ДУИ) на партискиот состанок одлучи актуелниот претседател на Собранието, Талат Џафери, да биде човекот кој ќе ја преземе функцијата технички...