Грција предлага изградба на електрична линија со Австрија и Германија

Џиновски проект за директно електрично поврзување на Грција со Австрија и Германија со далновод преку Албанија и Западен Балкан им предложи грчкиот министер за животна средина и енергетика Костас Скрекас на своите европски колеги. Преку него, Грција на овие земји ќе им продава зелена енергија произведена од обновливи извори на енергија.

„На моите колеги во Австрија и Германија им презентиравме предлог за изградба на електрична интерконекција што ќе ја поврзе Грција преку Албанија и другите земји на северот, со Австрија и јужна Германија. Станува збор за нова линија која првично ќе биде 3 GW, а подоцна ќе пренесува до 9 GW електрична енергија“, изјави Костас Скрекас, грчкиот министер за животна средина и енергетика.

Грција е 8-ма земја во светот по обновливи извори на енергија и пред само две недели тие ги покриви потребите за електрична енергија на целата земја за околу пет часа, поставувајќи нов рекорд во производството на 3.106 мегават часови (MWh) електрична енергија.

Исто така, грчкото Министерство за енергетика соопштува дека започнало со реализација на проект од 10 милијарди евра, за речиси двојно зголемување на капацитетот на електричните врски на Грција со Бугарија, Северна Македонија и Италија и трипати повеќе со Албанија.

„Тоа е над 10 милијарди евра, ја удвојуваме електричната интерконекција со Бугарија од 2 на 4 GW, до средината на 2023 година оваа работа ќе биде завршена“, изјави Костас Скрекас.

Оваа иницијатива вклучува и проекти за електрично поврзување на земјата со Кипар и Египет со цел да се пренесе зелената енергија во Грција, а потоа да се извезува во Европа.

ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...