Голманот на Порто издоминира како никој претходно во Лигата на шампионите!

Фудбалерите на Порто остварија убедлива победа во четвртото коло од Лигата на шампионите.

Португалскиот тим го совлада Баер Леверкузен со 3:0, а херој беше голманот на домаќините Диего Коста. Коста стана првиот голман во историјата на Лигата на шампионите кој во еден натпревар одбранил пенал и бил асистент.

Се се случуваше во само десет минути. Костао длично ја исфрли топката кон левото крило Галена. Брзоногиот офанзивец псотигна гол, а репрезентативецот на Португалија роден во Швајцарија запиша асистенција.

Десет минути подоцна, 23-годишникот пред себе имаше тешка задача. Карем Демирбај доби шанса да го совлада од белата точка, но тогаш Коста го одбрани неговиот удар и влезе во историјата на Лигата на шампионите.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...