Франција стравува: Може ли Бензема да го пропушти Мундијалот?!

Фудбалерот на Реал Мадрид, Карим Бензема ќе го пропушти денешниот натпревар против Севиља во Примера поради проблем со бутот, соопшти шпанскиот клуб.

„Забележан е мускулен замор на квадрицепсите на левата нога“ при прегледот на францускиот напаѓач, соопшти Реал.

Од Мадридскиот клуб, сепак, не прецизираа колку долго Бензема ќе отсуствува од терените, а оваа вест доаѓа на помалку од еден месец пред почетокот на Светското првенство во Катар.

Според шпанските медиуми, Французинот го прекинал вчерашниот тренинг поради непријатност во бутот.

По освојувањето на Златната топка во понеделникот, Бензема постигна гол во победата на Реал против Елче во средата. Бензема веќе пропушти еден месец на почетокот на сезоната поради повреда која ја заработи за време на натпреварот од Лигата на шампионите против Селтик на 6 септември.

Натпреварот Реал Мадрид – Севиља се игра вечерва од 21 часот.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...