ФИФА го промени форматот на квалификациите за СП 2026 – добри вести за јужноамериканците!

 

Останува уште нешто повеќе од еден месец до почетокот на Светското првенство во Катар, а Јужноамериканската фудбалска конфедерација (KONMBEOL) веќе размислува за Светското првенство во 2026 година.

Светското првенство во 2026 година ќе биде прво во историјата што ќе се одржи во три земји (САД, Канада и Мексико) и со 48 учесници. Сепак, тоа не е единствената новост.

ФИФА објави дека во рамките на КОНМЕБОЛ во квалификациите за следното Светско првенство директен пласман наместо досегашните четири ќе имаат шест репрезентации.

Исто така, екипата која ќе го заземе седмото место ќе има шанса преку плеј-офот да се пласира на најголемиот фудбалски турнир во светот. Тоа значи дека само три јужноамерикански репрезентации ќе останат без никакви шанси за пласман.

За потсетување, Јужна Америка на Светското првенство годинава во Катар (од 20 ноември до 18 декември) ќе ја претставуваат Бразил, Аргентина, Еквадор и Уругвај.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Тотенхем постави негативен рекорд во Премиер лигата

Тотенхем имаше одличен старт и беше на врвот на Премиерлигата, но потоа следуваше период на лоши резултати и постави негативен рекорд.Лондонската екипа во...

Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

Адеми му честиташе на Џафери: Али Ахмети ја руши секоја политичка бариера за Албанците 

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку објава на социјалните мрежи му честиташе на Талат Џафери за кого беше одлучено на последниот...