Ердоган: Заврши мисијата за спасување во рудникот на северот на Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека е завршена спасувачката мисија по експлозијата во рудникот за јаглен на северот на Турција, пренесоа медиумите.

Експлозијата се случи попладнето на 14 октомври, во рудник во провинцијата Бартин.

Ердоган рече дека во експлозијата загинале 41 лице, додека 11 работници се повредени и хоспитализирани, јавува „Анадолија“.

„Надлежните судски органи покренаа истрага, а според прелиминарните сознанија, причина за експлозијата била мешавина од запаливи гасови во рудникот“ – рече Ердоган.

Турскиот министер за здравство, Фахретин Коџа изјави дека петмината повредени рудари се уште се во критична состојба.

ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...