Емотивни сцени во Италија: Рибери кажа збогум!

Фудбалерите на Салернитана на домашен терен ја победија Специја со резултат 1:0 во 11. коло од италијанската Серија А.

Триумфот на тимот од Салерно беше вистински подарок за легендарниот Франк Рибери кој денеска пред навивачите се прости од професионалниот фудбал. По не премногу интересното прво полувреме во кое Специја имаше блага иницијатива на теренот, се се промени во остатокот од натпреварот.

Веќе на почетокот на вториот дел од играта дојде момент кој го реши натпреварот, се играше во 48. минута кога Пасквал Мацоки со одличен удар од околу 20 метри го совлада слабиот Драговски.

Специја се обидуваше да се врати во мечот, имаше одлична шанса преку Нзола, а потоа Драговски на другата страна спречи поубедлив пораз кога ги одбрани ударите на Пјонтек, Бохинен и Брадариќ.

На крајот, триумфот ги однесе избраниците на Давиде Никола на деветтото место во Серија А со 13 бодови, додека Специја е 15-та со четири бода помалку.

Коментари

ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...