Експлозија во рудник во Турција остави 28 загинати и десетици заробени

Најмалку 28 лица загинаа откако очигледна експлозија на метан проби јама на брегот на Црното Море во Турција, а спасувачите трагаат по десетици рудари за јаглен сè уште заробени стотици метри под земја.

Ажурирајќи го бројот на загинатите, Фахретин Коча, министерот за здравство, на Твитер објави дека 11 други извлечени живи се лекуваат во болница.

Сулејман Сојлу, министерот за внатрешни работи, претходно изјави дека 28 луѓе кои успеале сами да извлечат или биле спасени од спасувачите, претрпеле различни повреди во една од најсмртоносните индустриски несреќи во Турција во последните години.

„Се соочуваме со навистина жална ситуација“, им рече Сојлу на новинарите откако итно долета во малиот град Амасра кој ископува јаглен. „Сè на сè, 110 наши браќа работеа [подземја]. Некои од нив излегоа сами, а некои беа спасени“.

Тој, исто така, ги потврди првите извештаи дека речиси 50 рудари сè уште се заробени во две одделни области помеѓу 300 и 350 метри под земјата.

Телевизиските снимки покажаа вознемирени толпи кои се собираат околу оштетената бела зграда во близина на влезот на јамата во потрага по вести за нивните пријатели и најблиски.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се очекува да долета на местото на несреќата во сабота.

Повеќето првични информации за заробените внатре доаѓаа од работници кои успеале да се искачат релативно неповредени. Градоначалникот на Амасра, Речаи Чакир, рече дека многу од оние што преживеале претрпеле „сериозни повреди“.

Експлозијата се случила неколку моменти пред зајдисонце, а спасувачките напори биле попречени од темнината. Турскиот синдикат на рударски работници Маден-Иш ја припиша експлозијата на акумулација на гас метан. Но, други официјални лица рекоа дека е прерано да се донесат дефинитивни заклучоци за причината за несреќата.

Локалниот гувернер рече дека тим од повеќе од 70 спасувачи успеал да стигне до точка во јамата околу 250 метри подолу.

Засега не е јасно дали спасувачите ќе можат да им се приближат на затрупаните работници или што го попречува нивниот понатамошен премин.

Турската служба за управување со катастрофи АФАД соопшти дека првичната искра што ја предизвикала експлозијата се чини дека дошла од неисправен трансформатор. Подоцна го повлече извештајот и рече дека гасот метан се запалил од „непознати причини“.

Турција ја доживеа најсмртоносната катастрофа во ископувањето јаглен кога 301 работник загинаа во експлозија во градот Сома во западна Турција во 2014 година.

ПОСЛЕДНИ

Лаутаро наскоро става потпис на нов договор

Лаутаро Мартинез игра фантастична сезона во дресот на Интер, па „нероаѕурите“ му спремија нов договор.Извршниот директор, Бепе Марота потврди дека клубот веќе започнал...

Де Лаурентис: Не може да се освои Скудето без измами

Наполи минатата сезона после повеќе од 30 години постигна историски успех и го освои Скудетото.Наполи и оваа сезона влезе како еден од главните...

Ема Стоун блесна во фустан кој остава малку на имагинацијата

126 На премиерата на црната комедија „Poor Things“, 35-годишната актерка Ема Стоун се појави во шик жолт фустан од Луј Витон. За овој луксузен француски бренд,...

12-годишно девојче прегазено на булевар „Србија“, надвор од животна опасност

Малолетно девојче е прегазено вечерва на булеварот Србија кај бензинската пумпа „Лукоил“. Според информациите станува збор за девојче на возраст од околу 12 години, а...