Дуда: Полска навистина ги поддржува сите стремежи на Македонија за брзо пристапување во европските структури

Претседателот на Полска, Анджеј Дуда денеска истакна дека Полска навистина ги поддржува сите стремежи на Македонија за брзо пристапување во европските структури.

„Зборувавме воопшто за европската иднина на Северна Македонија. Дури и нема потреба да му гарантирам на претседателот дека Полска навистина ги поддржува сите стремежи на Македонија за брзо пристапување во европските структури и овие тешки моменти со кои се соочуваме сега, во однос на македонското пристапување кон ЕУ, тој пат ќе биде полесен во однос досега. Сите тие пречки кои беа пред Северна Македонија, сега тие се совладани и за нив се отвораат нови перспективи“, порача Дуда.

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...