Драма во Мадрид: Атлетико елиминиран со промашен пенал во 98. минута!

Вечер во која видовме 18 голови во Лигата на шампионите е зад нас.

Фудбалерите на Ливерпул го потврдија пласманот во второто коло од најелитното натпреварување откако во Амстердам го совладаа Ајакс со 3:0. Во поголемиот дел од првото полувреме Ајакс имаше иницијативата на теренот, но сепак Салах го доведе Ливерпул во водство

Дарвин Нуњез промаши празен гол во првото полувреме (тука), но се и„извади“ во вториот дел кога постигна гол по корнерот на Робертсон во 49. минута. Три минути подоцна Харви Елиот ги постави конечните 3:0.

Сигурен беше и Наполи кој со идентичен резултат го победи Ренџерс на стадионот Диего Армандо Марадона. Џовани Симеоне со головите во 11. и 16. минута навести лесен триумф на италијанскиот тим, а конечниот резултат го постави Лео Остигард во 80. минута, па Наполи и Ливерпул во дуел ќе го решаваат победникот од групата. Елмас беше стартер и на теренот се најде до 73. минута.

Неизвесна завршница ќе имаме во групата Д

Тотенхем и Спортинг од Лисабон ремизираа 1:1, Маркус Едвардс ги доведе гостите во водство во 22. минута, а Родриго Бетанкур во 80. минута успеа да го совлада Адан по одличната офанзива на „пејачите“.

Англискиот тим тргна на се или ништо и за малку ќе дојде до тоа што го сакаше, Хари Кејн погоди во 95. минута по центаршутот на Перишиќ, но голот беше поништен поради минималниот офсајд. По целата драма, црвен картон доби Конте кој се нафрли на судијата Мекели.

Марсеј беше поразен од Ајнтрахт со 2:1 во Франкфурт, а сите голови ги видовме во првото полувреме. Домашните поведоа во третата минута со голот на Даичи Камада, а Матео Гуендузи го израмни резултатот во 22. минута.

ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...