Дебакл за Роналдо: Не освоил ниту еден глас во изборот за „Златната топка“

Португалецот Кристијано Роналдо кој овие денови е во центарот на вниманието поради скандалот кој го предизвика на натпреварот против Тотенхем доби уште еден удар во изборот за „Златната топка“.

Јасно е дека помина времето кога Роналдо се надеваше на освојување на оваа награда, меѓутоа сигурно дека играч како него нема туку така да го прифати податокот дека не освоил ниту еден глас во финалниот круг за „Златната топка“:

Роналдо се најде во финалните 20 како освојувач на пет „Златни топки“, но оваа година заврши како последен без ниту еден освоен бод. Иако во прашање е Роналдо сепак податокот можеби е и очекуван со оглед на тоа каква сезона имаше португалскиот ас.

Инаку, за освојувачот Карим Бензема гласале 89 од 93 гласачи дали максимален број на гласови.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...