Поранешниот капитен на Манчестер јунајтед, Гери Невил смета дека Френки де Јонг треба да ја тужи Барселона за мобинг.

Холандскиот играч за врска трпи притисок од раководството и тренерот Чави, дека или треба да си замине или да се откаже од најмалку 40% од платата за да остане на „Камп Ноу“.

Барселона, која штотуку потроши 90 милиони евра само за обештетување за доведување на Роберт Левандовски и Рафиња, не му платила на Де Јонг 17 милиони долари.

Според медиумите, овој долг е причината поради која Де Јонг одбива трансфер и не сака да замине од „Олд Трафорд“.

„Де Јонг треба да преземе правни мерки против Барселона, а играчите да застанат на негова страна. Барселона троши огромни сума за купување на нови фудбалери, а не ги плаќа тие што се под договор. Тоа е неморално и претставува кршење на правата на фудбалерот. ФИФПро мора да се спротивстави на ова малтретирање и да го спречи“, порача Невил.

Коментари