Данската премиерка поднесе оставка по изборната победа

Данската премиерка Мет Фредериксен, чија партија тесно победи на општите избори, поднесе оставка денеска и ќе почне да ги истражува можностите за нова политичка коалиција, соопштија нејзините соработници, пренесе „Ројтерс“.

Се очекува овие разговори да бидат долги бидејќи нејзините политички соработници и противници изразија скептицизам кон ваквата коалиција поради што исходот е неизвесен, наведува британската агенција.

„Им благодарам на сите Данци што ни ги доверија своите гласови, тоа е огромна чест, иако многумина се сомневаа во нас“, изјави синоќа Фредериксен, пренесе „Танјуг“.

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...