Дали дојде време Атлетико и Симеоне да се разделат?

Атлетико Мадрид синоќа одигра реми со Леверкузен и беше елиминиран од Лигата на шампиони уште во групната фаза.

Така Шпанија остана само со еден преставник во осминафиналето, а шпанските медиуми упатија големи критики кон тренерот на „јорганџиите“, Диего Симеоне.

Атлетико е во голем пад на резултатите во последно време, а и скапите засилувања како Жоао Феликс не ги оправдаа очекувањата.

Фудбалот кој го игра Атлетико веќе долги години повеќе не дава резултати, па медиумите се прашуваат дали е време Атлетико Мадрид и Симеоне да се разделат.

„Најтежок момент во мојата тренерска кариера по двете финалиња во Лигата на шампионите. Тежок и неочекуван момент за проектот што го имаме во клубот. Ова е втор пат во последните десет години да испаднеме од групата. Не го планиравме тоа, но тоа е реалноста“, изјави Симеоне.

Симеоне има договор со Атлетико до 2024 година и е најплатен тренер во светот, а во клубот е од 2011 година.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...