Цената на нафтата скокна за повеќе од 10 отсто

Цените на нафтата на светските берзи скокнаа за повеќе од десет отсто минатата недела и достигнаа највисоки нивоа во последните пет недели, бидејќи ОПЕК и неговите партнери од картелот најавија значително намалување на производството на нафта од ноември. Цената на барелот на лондонскиот пазар минатата недела скокна за 11,3 отсто, на 97,92 долари, додека на американскиот пазар барелот порасна за 16,5 отсто, на 92,64 долари.

Остриот скок на цената на нафтата е резултат на одлуката на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници, вклучително и Русија, да го намалат производството за два милиони барели дневно од ноември. Неколку членки на ОПЕК + се борат да ги исполнат договорените производствени квоти поради недоволни инвестиции или санкции, а групата заостануваше околу 3,6 милиони барели дневно зад целите за производство во август.

Снабдувањето всушност ќе се намали за 1 милион до 1,1 милион барели дневно, со учество на Саудиска Арабија од 500.000 барели дневно, рече саудискиот министер за енергетика Абдулазиз бин Салман. Само еден месец подоцна, Европската унија ќе воведе ембарго на руската нафта што се испорачува со бродови, со што ќе се намали понудата на и онака тесниот пазар.

Растот ќе биде ограничен од неповолните движења во економијата

„Една од клучните последици од последното намалување (производството) на ОПЕК најверојатно ќе биде враќањето на цената на нафтата на ниво од 100 долари.

Најавата на ОПЕК за намалување на производството досега ги надмина стравувањата на трговците од можна рецесија и падот на побарувачката за нафта. Имено, поради високата инфлација, централните банки на западните земји изминатите месеци набрзина ги зголемуваат каматните стапки, а тоа ќе го забави растот на економиите, а се зголемуваат и ризиците од рецесија.

Се очекува дека американската ФЕД и Европската централна банка повторно ќе ги зголемат клучните каматни стапки за агресивни 0,75 процентни поени на следните седници.

Цената на нафтата се оддалечи од најниските нивоа

Благодарение на добивките во изминатите две недели, цените на нафтата се оддалечија од најниските нивоа од јануари. Сепак, тие се уште се далеку пониски отколку во март, за време на почетната фаза на руската инвазија на Украина, кога се приближија до 147 долари, што е највисоко ниво откако почнаа да се тргуваат нафтените фјучерси.

„Со оглед на тоа што цената на барелот во Лондон сега се стабилизира во опсегот од 90 до 100 долари, ОПЕК + веројатно ќе биде задоволен од исходот и покрај сè уште многу неизвесните изгледи за економијата“, рече Крег Ерлам од ОАНДА.

Откако минатата година цените на нафтата скокнаа за повеќе од 50 отсто, благодарение на закрепнувањето на економиите од корона кризата, од почетокот на оваа година пораснаа за околу 25 отсто, што најмногу е последица на војната во Украина.

ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...