Свет

Шолц повика на солидарност со Евреите во Германија на почетокот на празникот Ханука

Ова е особено важно во овој момент, изјави Шолц  синоќа во Берлин. - Значи, секој од нас може да им даде моќ на зборовите...

По неколку децении активиран е членот 99. Израелците: Шефот на ОН го загрозува светскиот мир

Министерот за надворешни работи на Израел го нарече генералниот секретар „закана за светскиот мир“ додека Антонио Гутереш за првпат во својот мандат активираше член...

Бразил распоредува војска на границата со Венецуела

Регионот Есекибо богат со нафта е спорен уште од 19 век, кога Гвајана беше британска колонија. Венецуела го обнови своето право на оваа територија откако...
- Advertisement -