Бугарија: ГЕРБ се здружи со БСП и Вежди Рашидов е избран за претседател на Собранието

На третиот ден од „мачењето“ бугарските пратеници во новото собрание успеаја да изнајдат мнозинство и да изберат претседател на комората. Во неочекуван расплет двете антагонистички политички партии, ГЕРБ и БСП, се здружија да го предложат Вежди Рашидов за претседател на собранието. Ним им се придружија пратениците на турската партија ДПС и Бугарски подем на поранешниот технички премиер Стефан Јанев. Интересно е што предлогот за Вежди Рашидов од говорницата го образложи лидерката на БСП, Корнелија Нинова.

За Рашидов гласаа 139 пратеници, против беа 73 (од Продолжуваме со промената и Демократска Бугарија) а 27 пратеници на националистичката Преродба беа воздржани. Рашидов како највозрасен пратеник ја води конститутивната седница на собранието. Вежди Рашидов (скулптор) е член на ГЕРБ, а во два мандати беше и министер за култура во владите на Бојко Борисов.

ПОСЛЕДНИ

Тотенхем постави негативен рекорд во Премиер лигата

Тотенхем имаше одличен старт и беше на врвот на Премиерлигата, но потоа следуваше период на лоши резултати и постави негативен рекорд.Лондонската екипа во...

Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

Адеми му честиташе на Џафери: Али Ахмети ја руши секоја политичка бариера за Албанците 

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку објава на социјалните мрежи му честиташе на Талат Џафери за кого беше одлучено на последниот...