Бугарија доби вето од Холандија за влез во Шенген поради организиран криминал и корупција

Парламентот на Холандија изгласа резолуција против влезот на Бугарија и Романија во Шенген зоната. Гласањето во холандскиот парламент се случи два дена по резолуцијата на Европскиот парламент да им се дозволи на двете земји да влезат во Шенген.

Холандските пратеници со оваа резолуција побараа премиерот Марк Руте да стави вето на влезот на Бугарија и Романија во Шенген, поради корупција и организиран криминал во двете земји.

На ова реагираше бугарскиот претседател Румен Радев кој кажа дека Бугарија станала заложник на внатрешната политика на Холандија.

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...