Французинот Карим Бензема постигна гол во победата на Реал Мадрид против Еспањол.

Бензема погоди директно од слободен удар и тоа за Французинот беше прекинување на „проклетство“ старо цели 14 години. Првиот стрелец на мадриѓаните последен пат гол од слободен удар постигна во 2008 година во дресот на Лион против Сент Етјен.

Треба да се спомене дека кога Бензема го постигна голот против себе немаше професионален голман, затоа што за Еспањол во тој момент бранеше дефанзивецот Леандро Карбера поради исклучувањето на домашниот голман.

„Кралевите“ така и после ова коло остнаа максимални во Ла Лига.

Коментари