Џуд Белингам е прогласен за најдобар млад фудбалер во Европа, и на 4-ти декември во Торино ќе ја добие наградата „Голден бој“ .

Белингем на тој начин ги спои признанијата за најдобар млад фудбалер во светот на ФИФА (Трофеј Копа) и на италијанскиот весник „Тутоспорт“ (Златно момче).


Italy vs Macedonia: Можеме ли реприза со Италија!?
↓↓↓


Оваа награда се доделува од 2003 година, а  претходни добитници меѓу другите беа Лионел Меси, Килијан Мбапе, Вејн Руни и Ерлинг Холанд.

Белингам сосема заслужено ја добива наградата бидејќи игра фантастична сезона во дресот на Реал Мадрид.