Автобусот патувал од провинцијата Кутахја до областа Мудања во Бурса, превезувајќи група туристи до крајбрежниот град. Меѓу загинатите се и возачот и четворица патници. Покрената е истрага за причините за несреќата што се случила во шумска област во близина на областа Инегол во Бурса.

Минатата недела, 34 лица загинаа во две несреќи во провинциите Газиантеп и Мардин во јужна и југоисточна Турција, кога камиони и автобус се судрија во возила кои претходно учествувале во помали несреќи.

Во Турција, во сообраќајните несреќи гинат стотици секоја година. Податоците од одделот за сообраќај на турската полиција покажуваат дека во сообраќајните несреќи загинале 920 лица, а други 127.619 се повредени во првите шест месеци од годинава. Главната причина за несреќите била грешка на возачот. Вкупно 88.000 несреќи се пријавени низ целата земја во истиот период, во кои учествувале речиси 70.000 автомобили и повеќе од 25.000 мотоцикли. Поголемиот дел од несреќите се случиле во населени места, додека останатите се случиле во рурални делови од земјата со ретка популација или покрај автопати. Грешката на возачот е на врвот на листата на причини за сообраќајни незгоди, додека околу 10.316 незгоди се резултат на грешки на пешаци.