Австралија е првата репрезентација која го крена гласот против Катар!

Австралиската фудбалска репрезентација е првата селекција која учествува, а која јавно се побуни поради кршењето на човековите права во Катар, земјата домаќин.

Членовите на оваа репрезентација објавија видео во кое зборуваат за тоа како се третираат работниците, мигрантите и припадниците на ЛГБТ популацијата.

Во видеото учествуваат вкупно 16 играчи, меѓу кои и капитенот Мет Рајан и Алекс Вилкинсон, кој е и претседател на австралискиот сојуз на професионални фудбалери.

„Решавањето на овие прашања не е лесно и ги немаме сите одговори. Ни см со FIFPro, Меѓународната организација на работниците во градежништвото и дрвната индустрија и Меѓународната конфедерација на синдикати, кои се стремат да спроведат реформи и да воспостават трајно наследство во Катар. “, изјави фудбалерот.

„Ова мора да вклучува формирање центри за мигранти, ефикасен лек за обесправените и декриминализација на сите истополови врски. Тоа се основните човекови права што треба да им се дадат на сите и ќе обезбедат континуиран напредок во Катар и наследство што оди многу подалеку од последниот натпревар на Светското првенство во 2022 година“, велат репрезентативците.

Светското првенство ќе се одржи од 20 ноември до 18 декември, а Австралија ќе го отвори турнирот на 22 ноември со мечот против Франција. Во второто коло Австралија четири дена подоцна ќе игра против Тунис, а групната фаза ќе ја заврши со мечот против Данска на 30 ноември.

ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...