Арсовски: Ако Мицкоски подржи уставни измени, добиваат и власта и опозицијата

Мицкоски во моментов нема многу голем избор околу тоа, како ќе се постави по ЕУ патот, изјави за „Локално“, политичкиот аналитичар Петар Арсовски, коментирајќија улогата на опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ во процесот за уставни измени потребни за напредок на државата на патот кон ЕУ.

Петар Арсовски

– Во основа меѓународната заедница многу јасно порача, па дури и комесарот Вархеји, дека очекуваат од сите партии во Северна Македонија да го подржат евроатланскиот пат на државата преку промена, односно гласање на неопходните уставни измени. Ако Мицкоски се задржи во предходната своја позиција дека не знаат како ќе гласаат, тогаш ќе стане неприфатлив за меѓународната заедница и за сите Албански партии, и така резултатите на изборите ќе станаат неважни и нема да има коалиционен партнер. Заради тоа Мицкоски го омекнува ставот и дека размислува за тоа кои се условите под кои би ги прифатил уставните измени. А мислам заради сопственото гласачко тело, па и заради партиите на Албанците го оменкнува, балансира ставот за прашањето оклоу 20 %, балансерот и сл. Мислам дека е тоа игра за сопствентите гласачи, изјави Арсовски за „Локално“.

Според него, ВМРО-ДПМНЕ како што е поставена во моментов тешко може да преживе и Бугарите да се внесат во Уставот, и да се укине „20 %“ за Албанскиот јазик, ова за нив, како што нагласи, „е преколем политички залак“.

– Ако Мицкоски подржи уставни измени, привремено партиите на Власт ќе добијат некој ќар, бидејќи условно кажано го прекршиле Мицкоски, меѓутоа на долг рок Мицкоски ќе стане по прифатлив за меѓународната заедница и за Албанците, нагласи политичкиот аналитичар Петар Арсовски.

Д.Ј.

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...