Повеќе државјани на Црна Гора се уапсени утринава во Подгорица поради сомнеж дека работеле за руска разузнавачка служба, дознава црногорски Вијести од повеќе извори.

Според црногорскиот портал, акцијата ја водела Агенцијата за национална безбедност, во чија надлежност е тоа кривично дело. Акцијата е спроведена по налог на Специјалното државно обвинителство.

Едно од уапсените лица, според извор на Вијести, повеќе од 10 години работело за руска служба и е дел од поширока група чии членови им се познати на властите.

Наводно станува збор за државен службеник. Истиот извор наведува дека денешната акција е само почеток на активностите кои ќе ги откријат соработниците на странски разузнавачки служби во Црна Гора. Од Агенцијата за национална безбедност не одговориле дали е вистина дека се уапсени повеќе лица поради сомнеж за шпионажа.

Во рамки на акцијата се извршени претреси на повеќе локации во Подгорица. Друг соговорник на Вијести кажал дека акцијата е меѓународна и дека меѓу уаспените има и руски државјани.

„Полицијата изврши претрес на станови и други простории на повеќе граѓани поради основан сомнеж дека се направени кривични дела формирање криминална организација и шпионажа. Засега никој не е лишен од слобода“, кажа портпаролот на Специјалното државно обвинителство.