Јапонија подигна борбени авиони откако Северна Кореја лансираше проектил

Откако Северна Кореја лансираше ракета со среден дострел што прелета дел од северна Јапонија, а властите во Токио наредија евакуација на луѓето на островот Хокаидо и го прекинаа железничкиот сообраќај во тој дел од земјата, јапонското Министерство за одбрана нареди борбените авиони Ф15. да полетаат за да ги пронајдат остатоците од проектилот, пренесуваат локалните медиуми.

Откако утринава добил дојава за лансирање, министерот за одбрана наредил да се пребара теренот.

Според информациите, Северна Кореја ја лансирала ракетата во 7:22 часот по локално време. Се верува дека проектилот ја прелетал префектурата Аомори и паднал во Пацификот околу 7:44 часот.

Веднаш е испратена порака до граѓаните да се евакуираат и да се повлечат во прифатилиштата.

– Северна Кореја лансираше ракета. Ве молиме евакуирајте се во згради или подземни премини, се вели во пораката на јапонската влада објавена во 7:29 часот по Токио.

– Ова е сериозна и непосредна закана за безбедноста на нашата земја. Ова ги загрозува мирот и безбедноста на регионот и меѓународната заедница и претставува сериозна закана за целата меѓународна заедница. Тоа е предизвик – рече главниот секретар на кабинетот на премиерот, нагласувајќи дека јапонската влада упатила силен протест против Северна Кореја преку нејзината амбасада во Пекинг,пренесе Телеграф.рс.

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...