Демократската унија за интеграција, вечерва во Тетово ја одржа Kонвенцијата на која беа промовирани кандидатите од Листата за советници за Советот на општина Тетово. На активистите на ДУИ и сите други присутни им се обрати претседателот на Демократската унија за интеграција, г. Али Ахмети, првиот вицепремиер г. Артан Груби и носителот на листата за советници г. Фатон Ахмети, кои побара поддршка за Листата на ДУИ за изборите на 20ти август.

Сите наши капацитети ќе бидат во служба на советниците и раководителите на ресорите што ги водат, затоа победата на ДУИ во мнозинството од овие кандидати е победа на граѓаните и на Албанците затоа што Тетово не е само за октомврискиот народ туку за сите, центар кој дава светлина и одекнува насекаде, рече меѓу другото пред присутните првиот човек на ДУИ, Ахмети.

May be an image of 6 people and people standing

„Овие избори се наметнуваат не по наша вина. Ние не ни знаевме, ниту пак ги освестија нивните слабости и маани, дека не сме себични, не се бориме да правиме дневни политики, ниту сме работеле за дневни политики. Нашите проекти се долгорочни и стратешки, нашите планови се 5 години, 15 години, 20 години, ние не правиме политики денес за утре. Вложивме во правилна организација и политичко етаблирање на ДУИ со сите профили и специјалисти во потребните области, па да се бараше помош ќе беше дадена, а сега не излегуваме да правиме ривалство и да ги мериме силите бидејќи нема сила што ни издржува, како што се вели во една поговорка “блазе да е тој што има пријател од ДУИ и тешко на тој што го има за противник”  Учеството, организацијата на структурите го докажуваат тоа и секако дека на противниците им се тресат нозете и повторно не го правиме за ривалство, за да се пофалиме, тоа го правиме за да им помогнеме на граѓаните и да му помогнеме на актуелниот градоначалник на градот, дека неговиот мандат продолжува, квалитетот на  работата треба да се зголеми  бидејќи граѓаните на Тетово заслужуваат добро владеење и подготвени сме да имаме капацитети и знаења дека Тетово треба подобро да се организира, општината подобро да работи во насока на реализација на барањата на граѓаните во инфраструктурата, образованието и здравството бидејќи сите тие се меѓусебно поврзани. Сите наши капацитети ќе бидат во служба на советниците и раководителите на ресорите што ги водат, затоа победата на ДУИ во мнозинството од овие кандидати е победа на граѓаните и на Албанците затоа што Тетово не е само за октомврискиот народ туку за сите , центар кој дава светлина и зрачи насекаде. Проектите и ветувањата кои ги дадовме се остварија и се поддржани од Владата и иницирани од советниците и советот за да можеме што поуспешно да го затвориме ова поглавје и после 3 години и 4 месеци да бидеме одмерени во рингот кој ќе ја води општината во 4 години“, изјави во својот говор пред присутните претседателот на ДУИ Али Ахмети.

На 20 август на избори за совет на општина Тетово, граѓаните ќе одлучат да стават крај на клиентелистичкиот и безвизионерски менталитет на актуелното раководство и да воспостават рамнотежа на силите во Тетово, од која корист ќе имаат граѓаните, бидејќи нивните потреби ќе бидат главниот збор на нашето дејствување, рече Фатон Ахмети, носителот на Листата на ДУИ за изборите во Советот на општина Тетово.

May be an image of 5 people, people standing and indoor

„ДУИ отсекогаш ја избираше страната на народот и работеше со убедување во задоволувањето на потребите на граѓаните, затоа довербата што ни ја дадоа граѓаните е одговорност и обврска, а не привилегија на фотелји, каква што ја доживуваат нашите политичките противници. Благодарение на мудрите и визионерски политики на градоначалникот Ахмети, ДУИ 20 години ги води сите прогресивни и интегративни процеси и политики на државата, а денес ние во Владата и општините владееме како рамноправни партнери и господари на куќата, и не ни се врзани рацете правејќи непринципиелна математика со сомнителни сили, кои не го сакаат доброто на Албанците и европската иднина на државата. На 20ти август сите ЗАЕДНО ќе одлучиме за Тетово, но не сами! На 20ти август, на изборите за општински совет на Тетово, граѓаните ќе одлучат да се стави крај на клиентелистичкиот и безвизионерски менталитет на актуелното раководство и да се воспостави рамнотежа на силите во Тетово, од која корист ќе имаат граѓаните, бидејќи потребите што ги имаат ќе биде главниот збор на нашето дејствување. Демократската унија за интеграција во овој натпревар влегува сама и со нови сили по многу транспарентен и демократски процес на внатрешна реорганизација. Процес од кој ДУИ излезе посилна и победничка, а за тоа несомнено ќе бидеме сведоци на 20ти август со ЗАЕДНО гласање за Тетово“, изјави вечерва пред присутните Фатон Ахмети.

May be an image of one or more people, people standing, outdoors and crowd

May be an image of 2 people, people standing and crowd