Италијанските медиуми пренесуваат дека Масимилиано Алегри донел одлука на лето да го напушти Јувентус.

Алегри се соочува со многу проблеми во Јувентус, минатата сезона му беа одземени бодови, оваа сезона има проблем со суспендирани играчи, но има и многу критики на негова адреса.


Три дерби натпревари овој викенд
↓↓↓


Алегри станува разочаран од недоволната доверба на управата, која не му укажа поддршка и околу остварувањето на желбите во летниот преоден рок.

Тој веќе донел одлука да го напушти клубот по завршување на сезоната, а раководството работи на доведување на Антонио Конте.