АА: Стружани се трујат, власта ги штити загадувачите

Да се даде ветување е убава работа се додека ветувањето станува реалност, но да ветуваш истото во секоја кампања и да се игра со чувствата и судбините на граѓаните е дефинитивно најгрдото нешто на светот, велат од Алијанса за Албанците од Огранокот од Струга.

-Сигурно сите се сеќавате на (како и секогаш) празните зборови на градоначалникот во врска со каменоломите и депонијата во Лабуништа. Но, што се случи денеска?Црниот чад од палењето на депонијата веќе два дена ги труе локалните жители и не само, сето тоа го докажуваат и резултатите од мерењето на загаденоста на воздухот.Се поставува прашањето: колку концесионерски компании има? Имаше ли транспарентност при доделувањето на договорите за концесија? Дали инспекторатот за животна средина си ја врши работата?Додека сите чекаме одговор и крај на оваа грда ситуација, едно е сигурно: лицемерието на ДУИ, и нејзината квази „Зелена агенда“, го држи во заложништво здравјето на жителите на Лабуништа и пошироко, појаснуваат од АА.

ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...