„4-4-2“ ги избра топ 50 тренери во светот: Гвардиола и Анчелоти на врвот

Познатиот британски магазин „4-4-2“ ги избра 50-те најдобри тренери во светот.

На првото место се најде менаџерот на англискиот шампион Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, втор е освојувачот на Лигата на шампионите и шампион на Шпанија со Реал Карло Анчелоти, трет менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, четврти Антонио Конте од Тотенхем, а петти е Стефано Пиоли, италијанскиот шампион со Милан.

Топ 10 ги пополнуваат и Микел Артета (Арсенал), Томас Тухел (до неодамна Челзи), Греам Потер (Брајтон, сега Челзи), Јулијан Нагелсман (Баерн) и Диего Симеоне (Атлетико Мадрид).

На списокот има само двајца тренери од регионот и двајцата од Хрватска. Тренерот на Торино, Иван Јуриќ е на 36. место, а тренерот на Марсеј, Игор Тудор е на 42. место.

ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...