15 години од трагичната смрт на Тоше Проески

Пејачот со ангелскиот глас, како што многумина го нарекуваа, загина во тешка сообраќајна несреќа. Трагедијата се случи на автопатот Загреб-Липовац кај Нова Градишка на 16 октомври 2007 година.

Легендарниот пејач Тодор Тоше Проески остави голема трага во музиката, за него велеа дека има ангелски глас, а неговите песни се популарни и денес, 15 години по неговата смрт.

Својата популарност и успешна кариера ја изгради исклучиво со помош на неверојатниот музички талент што го поседуваше, а веста за неговата смрт на денешен ден во 2007 година го расплака целиот регион.

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...