Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

МАКЕДОНИЈА

Талат Џафери ќе биде прв албански премиер

Демократската унија за интеграција (ДУИ) на партискиот состанок одлучи актуелниот претседател на Собранието, Талат Џафери, да биде човекот кој ќе ја преземе функцијата технички...

Маричиќ – Копман: Со Планот за раст граѓаните ќе ги почувствуваат придобивките од членството во ЕУ 

– Успешната завршница на скрининг процесот и Планот на ЕУ за раст на Западниот Балкан беа во фокусот на разговорите во Брисел на вицепремиерот...

Заврши скрининг процесот – заокружена првата фаза од целта за членство во ЕУ до 2030 година

Со затворање на билатералниот состанок за „Поглавјето 31 - Заедничката надворешна и безбедносна политика“ од Кластерот 6 вчера во Брисел официјално заврши скрининг процесот...

Маричиќ: Сега е вистинско време за евроинтергација, одложувањето на процесите е губење скапоцено време

Вицепремиерот за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, го затвори синоќешниот последен Билатерален состанок од Поглавјето 31 за Кластерот 6,...

РЕГИОН

Грчкиот Парламент го изгласа новиот закон за справување со затајувачите на данок

Со 158 гласа „за“ – сите од пратениците од владејачката Нова демократија, грчкиот Парламент доцна синоќа го изгласа законот за измените во начинот на...

Дојави за бомби во неколку училишта, институции и градинки во Белград

Неколку училишта, градинки и некои институции во Белград добија дојава за поставена бомба утринава. Полицијата е на тие локации и е во процес на проверка...

СПОРТ

Тотенхем постави негативен рекорд во Премиер лигата

Тотенхем имаше одличен старт и беше на врвот на Премиерлигата, но потоа следуваше период на лоши резултати и постави негативен рекорд.Лондонската екипа во...

Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

ТЕХНОЛОГИЈА

Објавен трејлерот за GTA 6: Познати се првите детали, ќе пристигне во 2025 година

Rockstar потврди во средината на ноември дека доаѓа голема најава за GTA 6 на 5 декември. Сепак, бидејќи трејлерот беше обелоденет, Rockstar одлучи да...

Мета ја укинува можноста за допишување со пријателите од Фејсбук на Инстаграм

Мета во наредните денови ќе ја укине функцијата која досега им овозможуваше на корисниците да се допишуваат со своите пријатели од социјалната мрежа Фејсбук...

Дали треба да ги прифатиме сите интернет колачиња? Еве на што треба да обрнете внимание

Автоматски да се прифатат сите интернет колачиња? Ако ја цените вашата приватност на интернет, предлагаме малку претпазливост. Скокачките прозорци со опција да се согласите со...

СВЕТ

Путин одлучи да се кандидира на претседателските избори во 2024

Рускиот претседател Владимир Путин на церемонијата на доделување награди во Кремљ објави дека ќе се кандидира за претседателските избори во март 2024 година, пренесоа...

Си-Ен-Ен: Против Хантер Бајден се покренати нови обвиненија за даночни престапи

Бајден вчера беше обвинет пред федералниот суд во Лос Анџелес за учество во четиригодишна шема за избегнување плаќање даноци во вредност од околу 1,4...

Шолц повика на солидарност со Евреите во Германија на почетокот на празникот Ханука

Ова е особено важно во овој момент, изјави Шолц  синоќа во Берлин. - Значи, секој од нас може да им даде моќ на зборовите...

По неколку децении активиран е членот 99. Израелците: Шефот на ОН го загрозува светскиот мир

Министерот за надворешни работи на Израел го нарече генералниот секретар „закана за светскиот мир“ додека Антонио Гутереш за првпат во својот мандат активираше член...