Зголемените камати полека ги забавува цените на недвижностите во Германија

Куќите и становите во Германија се поскапи петти квартал по ред за повеќе од 10 отсто во споредба со истиот период лани, но овој раст на цените полека се забавува, покажуваат прелиминарните податоци на Федералниот завод за статистика.

Од април до јуни цените на становите пораснале во просек за 10,2 отсто во однос на истиот квартал лани, објави во петокот Државниот завод за статистика. Во првиот квартал од 2022 година, овој пораст на цените, според последните податоци, изнесува 11,6 отсто.

Споредено со претходниот квартал, растот на цените на становите и куќите со еден или два стана во вториот квартал изнесувал во просек 2,5 отсто, пренесува СЕЕбиз.

Статистичарите забележале најголем раст на цените во ретко населените рурални средини, каде што куќите за едно до две семејства поскапеле за 13,6 отсто во однос на вториот квартал лани, а становите за 11,7 отсто.

Во водечките метрополи, како Берлин, Хамбург, Минхен, Келн, Франкфурт, Штутгарт и Дизелдорф, цените на семејните куќи скокнале за 12,2 отсто, а на становите за 10,6 отсто во споредба со истиот период во 2021 година.

Во градските средини има мало намалување на цените. Таму, стапката на апрецијација на домовите од 7,8 отсто се врати на едноцифрена за прв пат од првиот квартал на 2021 година.

Поради повисоките камати, поскапите градежни материјали и проблемите со снабдувањето, експертите очекуваат слабеење на побарувачката на недвижности, која во Германија цвета повеќе од 10 години. Посебно поради високите камати, има се повеќе луѓе кои не можат да си дозволат да купат стан или куќа.

ПОСЛЕДНИ

Дојде како голем талент, а Анчелоти сезонава нема да смета на него?!

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMТурскиот суперталент Арда Ѓулер нема да остане во Реал Мадрид оваа сезона, затоа...

Ковачевски: Младите образовани луѓе ѝ се потребни на државата

Премиерот Ковачевски присуствуваше на првиот академски час и доделувањето индекси на новите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје,...

Адеми: Опозицијата ги штити интересите на казината, веќе две години го блокира Законот за игри на среќа

Координаторот на Демократската унија за интеграцијаа,  Арбер Адеми на денеска на прес-конференција изјави дека албанската опозиција се претворила во мегафон на македонската опозиција ВМРО-ДПМНЕ. Според...

Адеми: Албанската опозиција предводена од ВМРО го блокираше Законот за игри на среќа

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку прес-конференција ги отфрли сите тврдења на албанската опозиција за Законот за игри на среќа. Адеми рече...