Згасна некогаш најбогатиот клуб во светот: Во него играа Ето, Роберто Карлос, Вилијан…

Клубот Анжи Махачкала во кој настапуваа Самуел Ето, Роберто Карлос, Вилија, Ласана Диара…Повеќе не постои.

Анжи не беше многу познат на пошироката фудбалска јавност кога се до 2011 година не избори пласман во руската Премиер лигата. Пред појавата на финансискиот фер-плеј огромни средства во клубот вложуваше олигархоот Сулејман Керимов.

Освен познатите играчи за тренер беше донесен и славниот Гус Хидинк, но сепак и во тие денови не го освоија руското првенство. На европска сцена најголемиот успех им беше нокаут фазата во Лигата на Европа во 2013 година, тогаш беа елиминирани од Њукасл.

Сопствениците не можеа стабилно да го водат клубот, па така не добија лиценца за настап во третата лига.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Меси испратен со свирежи, тој имаше одговор за фановите🎥

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IЛионел Меси синоќа го одигра својот последен натпревар...

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...