Затвор и отштета за пожарот во ноќен клуб во Букурешт

Апелациски суд во Букурешт. Фото:веб страна на Судот

Апелациониот суд во Букурешт, во четвртокот пресуди дека семејствата на жртвите од ноќниот клуб „Колектив“ во Букурешт од 2015 година имаат право на вкупна отштета од околу 36 милиони евра. Образложението за правосилната пресуда беше објавено во петокот.

Судењето почна во септември 2017 година, речиси две години по пожарот на 30 октомври 2015 година, во кој загинаа 65 лица, а 146 беа тешко повредени. Висината на отштетата што треба да им се додели на семејствата на жртвите се движи од 1.000 романски леи (околу 200 евра) до еден милион евра.

Обесштетувањето ќе треба да го платат и сопствениците на клубот.

Апелациониот суд ги осуди и началникот на петтиот округ во Букурешт, Кристијано Попеску Пиедоне, и началникот на четвртиот округ во моментот на пожарот, на четири години затвор. Сопствениците на ноќниот клуб и компанијата за огномет се осудени на шест, односно на 11 години затвор.

Случајот “Колектив” имаше политички импликации на највисоко ниво. Тогашниот премиер, социјалдемократот Виктор Понта, поднесе оставка на 5 ноември 2015 година, само неколку дена по пожарот, по масовните улични демонстрации против корупцијата поттикнати од трагедијата.

Madalin Necsutu

ПОСЛЕДНИ

Ова се најплатените играчи во Премиер лигата, Де Брујне на врвот

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQФудбалерот на Манчестер сити, Кевин Де Брујне е најплатениот играч во Премиер лигата.Белгиецот со околу...

Проблем за Баерн: Повредата на Гнабри е сериозна

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQБаерн Минхен лесно ја заврши работата во Купот на гостувањето кај Пројзен Минстер,...

Саудиска Арабија посериозно ја развива својата нуклеарна програма

Саудиска Арабија ја објави својата посветеност на изградбата на нуклеарна програма, како и ветување дека ќе овозможи поголем надзор над инспекторите за атомска енергија,...

Приведен шверцер на мигранти од Струга, пронајдени 33 лица

Денеска, во 11.30 часот, полициски службеници од РЦ за ГР „Југ“ – ПС за ГП и ГН Богородица, во близина на бензинска пумпа на...