Захарова: Русија нема да се затвори пред ЕУ, но ќе одговориме на визните ограничувања

Русија соопшти дека ќе одговори на европските визни ограничувања за руските државјани, но дека нема да се изолира од Унијата.

„Нашите интереси, интересите на нашиот народ, први ќе бидат земени предвид при изборот на одмаздничките мерки“, изјави за новинарите Марија Захарова портпаролката на Министерството за надворешни работи. „Руската Федерација нема да се затвори пред ЕУ.

Европските министри за надворешни работи минатата недела се договорија дека на руските државјани ќе им го отежнат влезот на територијата на ЕУ или ќе им биде поскапо. Кремљ ги сметаше ограничувањата за смешни.

Литванија, Летонија, Естонија и Полска оттогаш рекоа дека ќе го ограничат влезот на руски државјани.

ПОСЛЕДНИ

Наполи и Де Лаурентис под истрага за сомнителни трансфери!

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQНаполи и сопственикот Аурелио де Лаурентис се обвинети поради финансиски малверзации, односно лажирање...

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови на англиски...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...