За прв пат во историјата на британскиот „Вог“, на насловната страница се најде маж

Според официјалните профили на Твитер и Инстаграм на британското издание на магазинот Вог, за прв пат во неговата долга 106-годишна историја, на насловната страница се појавил маж – популарниот млад актер Тимоти Шаламе.

Слободно може да се каже дека се работи за „Ефект Тимоти“ – го има насекаде, вклучувајќи го и британскиот Вог како првиот човек што се појави на насловната страница на печатеното издание.

Не е тајна дека Шаламе ја обожава модата, но за октомвриското издание на Вог не сакаше да портретира ниту еден лик, туку напротив, на фотографиите на Стивен Мајзел, тој ја „живее“ модата, велат уредниците на познатиот моден магазин.

Тимот Шаламе е современ човек остварен како актер и како личност. 26-годишната ѕвезда доживеа метеорски подем до самиот врв на Холивуд во текот на изминатите пет години, од номинацијата за Оскар за „Викај ме со твоето име“ во 2018 година, до неговата доминација на бокс-офисот во „Дина 2021“, до неговите детални, нијансирани и срцепарателни изведби во Bones & All., од Лук Гвадањина, прикажана на неодамна одржаниот филмски фестивал во Венеција.

„Ако оваа личност може да ве натера да засакате тинејџер канибал, како што ќе видите на големите екрани оваа есен, тогаш сфатив дека тој е подготвен за камелеонското патување за снимањето на насловната страница на Вог“, вели Едвард Енинфил, уредник. шеф на британското издание.

„Се разбира, една од причините е тоа што Тимоти претставува модна икона која многумина трескавично ја следат, со карактеристичен стил кој му е толку вроден и во кој се чувствува толку самоуверен што подеднакво ги инспирира и жените и мажите“, додава Енинфил и забележува дека Холивуд и модната машинерија не го злоупотребила за да им се допадне на тинејџерите или бабите, жените или мажите, тој е едноставно свој.

Иако Тимоти е првиот човек на насловната страница на печатено издание на британскиот „Вог“, во 2018 година пејачот Зејн Малик се појави на една од насловните страници на дигиталното издание. Првиот човек на насловната страница, но придружуван од жена, беше Хелмут Бергер, во 1970 година, во друштво на Мариса Беренсон. Меѓу другите, на изданието од септември 2020 година во друштво на манекенката Адвоа Абоа, се најде фудбалерот Маркус Рашворд.

Поранешниот колега на Зејн Малик од бендот „One Direction“, Хари Стајлс, беше првиот маж кој се појави на насловната страница на американскиот Вог во 2020 година, во фустан.

ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...