Вучиќ: За Ковачевски и Рама, Србија е втор дом

Задоволен сум од тоа како се развива иницијативата Отворен Балкан, рече српскиот претседател Александрар Вучиќ во Палатата во Србија каде е домаќин на Самитот „Отворен Балкан”, каде што учествуваат премиерот на Северна Македонија Димитар Ковачевски, премиерот на Албанија Еди Рама и премиерот на Црна Гора, Абазовиќ.

-На саемот на храна и вино се отвараат поголеми перспективи за соработка, а за на партнерите во Слободен Балкан, Ковачевски и Рама Србија е втор дом, рече Вучиќ

Особено ги истакна односите со Северна Македонија, со која, како што рече, немаат нерешени проблеми.

Меѓу гостите на Самитот се и унгарскиот претставник Петар Сијарто, како и миниатерот за надворешни работи на Турција, Чавушоглу.

Во салата меѓу гостите се и поранешноит американски амбасадор во Македонија, Кристофер Хил, како и претставникот на Фондацијата Сорос, Александар Сорос.

ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...