Вучиќ: Србија дава гас на Македонија, мора да го гарантираме парното следните месеци

Србија е подготвена да испорача гас на Северна Македонија.

Ова го соопшти шефот на српската држава Александар Вучиќ, пренесе ДАНАС.

Тој ја коментираше ситуацијата во Европа. Вучиќ смета дека Германија ќе го помине тешкиот период многу полесно од другите земји.

Тој потсети дека таму веќе се издвоени многу средства за поддршка на компаниите. Вучиќ најави дека неговата земја се подготвува да купи дополнителни количества мазут.

Тие треба да го гарантираат парното во наредните месеци. Во тек се преговори со македонската влада.

Србија е подготвена да пушти гас во земјата. Ќе бидат издвоени околу пет проценти од потрошувачката на електрична енергија.

Се подготвува план кој земјава ќе го спроведе.

ПОСЛЕДНИ

„Лузер“ на колото: Му смееше во лице на Рабио, па експресно доби одговор…🎥

Вчерашниот натпревар во Серија А помеѓу Монца и Јувентус имаше луда завршница во која Монца стигна до изедначување во 92. минута, но само...

Трагикомендија: Славниот англиски клуб примаше смешни голови во ФА Купот – навивачите бараат истрага! 🎥

Славниот Нотс Каунти се најде во центарот на вниманието по натпреварот против Шрузебри во ФА Купот – причината е огромните сомнежи дека станува...

Извлечени групите за Европското првенство!

Наредното лето во Германија ќе се игра Европското првенство, а денес беа и извлечени групите за собирот на најдобрите вропски репрезентации.ГРУПА А: Германија,...

📷Меколи Калкин доби ѕвезда на Булеварот на славните

152 Меколи Калкин, кој го играше осумгодишниот Кевин Мекалистер во божиќниот филм „Сам дома“, доби ѕвезда на Булеварот на славните во Холивуд во Лос Анџелес,...