Вучиќ: Шолц остро побара Србија да се приклучи кон санкциите против Русија

Олаф Шолц остро побара Србија да се приклучи кон санкциите против Русија, изјави претседателот на Србија Александар Вучиќ на прес-конференцијата по средбата со германскиот канцеларОлаф Шолц кој денеска е во посета на Србија како дел од балканската турнеја, јави Н1.

„Разговаравме за целокупната политичка ситуација во Европа и светот, а тој отворено и остро побара да се приклучиме кон санкциите“, рече Вучиќ.

Тој додаде дека зборувал за традиционалните врски меѓу Србија и Русија, но и за претстојната зима.

„Му благодарам што понуди помош во енергетиката и рударството“, рече меѓу другото претседателот на Србија и додаде: „Никогаш не ги кријам темите за кои разговаравме“.

Германскиот канцелар изјави дека разговорот практично е продолжение на оној одржан во мај во Берлин.

Тој имаше неколку забелешки на темата евроинтеграции и истакна дека Берлинскиот процес е многу важен за Германија.

Потоа ја спомна војната во Украина и големите последици од руската инвазија на таа земја.

„Ова е ужасна бесмислена војна. Затоа е важно да и помогнеме на Украина да се одбрани од напади. Дел од она што го направивме е да наметнеме санкции. Затоа е важно што е можно повеќе земји дополнително да воведат санкции на вооружувањето. На тој начин Украина може да ја одбрани својата земја. Затоа санкциите се важни и имаат ефект. Очекуваме сите земји кандидати за членство во ЕУ да се приклучат на санкциите против Русија“, рече Шулц.

Тема на разговор беше и дијалогот за нормализација на односите меѓу Србија и Косово. Шолц рече дека ги повикал лидерите да постигнат напредок и да го подобрат дијалогот.

Тој повтори дека соработката со Србија и земјите од регионот е важна.

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ја почна дводневната турнеја низ Западен Балкан, со посета на Србија и Косово.

Вечерва, ќе отпатува за Грција на покана на неговиот грчки колега Киријакос Мицотакис каде во Солун ќе присуствува на вечера со претставниците на земјите о регионалната иницијатива „Процес за соработка во Јогоисточна Европа“ (ПСЈИЕ).

По престојот во Грција, утре Шолц треба да го посети Скопје, а оттука да замине и за Софија.

Во фокусот на неговата балканска турнеја, како што соопштија од неговиот кабинет, ќе биде европската перспектива на земјите од Западен Балкан и придонесот на Германија за подобрување на регионалната соработка и надминување на билатералните блокади. Покрај тоа, клучна тема на разговор ќе биде, како што е соопштено во Берлин, заедничката реакција на руската агресија врз Украина.

ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...