Вучиќ: Прашање на време е кога ќе дојде до поголема криза на Косово

Во исто време, косовскиот премиер испраќа пораки дека е подготвен да му „подаде рака“ на Вучиќ доколку Србија се согласи да се откаже од гранични контроли во иднина.

Вашингтон и Брисел заеднички се обидуваат да спречат нови тензии меѓу Белград и Приштина пред 1 септември, за кога косовската влада го одложи спроведувањето на реципрочната одлука за личните документи и регистарските таблички, но во тридневните разговори со лидерите на двете страни оваа недела не е направен чекор поблиску до договор и решение.

Александар Вучиќ оцени дека е само прашање на време кога ќе дојде до поголема криза и рече дека нема да има напредок во понатамошниот дијалог доколку Косово не почне да ја исполнува обврската од Бриселскиот договор од 2013 година за формирање Заедница на српски општини.

ПОСЛЕДНИ

Дојде како голем талент, а Анчелоти сезонава нема да смета на него?!

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMТурскиот суперталент Арда Ѓулер нема да остане во Реал Мадрид оваа сезона, затоа...

Ковачевски: Младите образовани луѓе ѝ се потребни на државата

Премиерот Ковачевски присуствуваше на првиот академски час и доделувањето индекси на новите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје,...

Адеми: Опозицијата ги штити интересите на казината, веќе две години го блокира Законот за игри на среќа

Координаторот на Демократската унија за интеграцијаа,  Арбер Адеми на денеска на прес-конференција изјави дека албанската опозиција се претворила во мегафон на македонската опозиција ВМРО-ДПМНЕ. Според...

Адеми: Албанската опозиција предводена од ВМРО го блокираше Законот за игри на среќа

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку прес-конференција ги отфрли сите тврдења на албанската опозиција за Законот за игри на среќа. Адеми рече...