Вучиќ: Никогаш не сме биле во потешка и покомплексна ситуација на Косово

И покрај потпишаните договори, владата од Приштина наметнува работи на кои нема право, пред се на народот на северот на Косово, порача претседателот на Србија Александар Вучиќ во денешното обраќање до јавноста.

„Ситуацијата за нашиот народ на Косово и Метохија е многу комплицирана и сложена“, изјави Вучиќ, кој, како што рече, смета дека Србија никогаш не била во посложена ситуација од денес.

„Тие донесоа одлука да наметнат работи на кои немаат право, пред се на луѓето на северот на Косово. Своите единици со 21 тон гориво ги испратија на административните премини Јариње и Брњак, со желба да ги запрат сите што имаат српски лични карти. Тоа треба да почне вечерва на полноќ“, нагласи Вучиќ.

Според него, Албанците се повикуваат на Договорот за слобода на движење, точка три, од 2011 година, според кој двете земји можат да изберат кои документи ќе ги користат граѓаните на трети земји за да ја преминат административната граница.

„Некои би рекле дека не треба да биде проблем. Албанците се обединети и се повикуваат на договорот потпишан од Борко Стефановиќ и Едита Тахири, иако од договорот недвосмислено е јасно дека забраната не се однесува на Србите од северот на Косово, туку на оние кои транзитираат“, велат од претседател на Србија.

Токму поради оваа причина, вели Вучиќ, договорот не треба да важи за граѓаните од северот на Косово.

„Следниот проблем се однесува на регистарските табелички“, вели Вучиќ. Според него, Србија ја прифаќа важноста на регистарските таблички на КС, но „Приштина денеска сака да каже дека веќе нема таблички КС, бидејќи велат дека се суверена држава и затоа ги поништуваат табличките КС. Можете да имате само таблички RKS, и не можеме да дозволиме таблички KM“.

„Мојата молба денес е до сите да се обидат да го зачуваат мирот по секоја цена“, рече Вучиќ и побара од Албанците да се вразумат, а Србите од Косово да не наседнуваат на провокации.

ПОСЛЕДНИ

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата...