Втор случај на мајмунска сипаница во Црна Гора

Втор случај на мајмунска сипаница е регистриран во Црна Гора, а пациентот е во добра општа состојба, соопшти црногорскиот Институт за јавно здравје.

Од Институтот за јавно здравје изјавија дека овој случај не е епидемиолошки поврзан со претходно регистриран пациент.

Спроведени се сите неопходни антиепидемиски мерки за пациентот и неговите контакти, со цел спречување и сузбивање на ширењето на заразната болест“, посочуваат од Институтот.

Известени се сите надлежни институции, согласно националните и меѓународните протоколи.

Институтот потсети дека мајмунските сипаници, кои обично траат две до четири недели, започнуваат со покачена телесна температура, болки во мускулите, замор и главоболка, а може да се јават и болки во грлото и кашлица.

Може да дојде до зголемување на лимфните јазли или лимфаденопатија.

Од еден до три дена, понекогаш и подолго, по почетокот на треската кај пациентот се јавува осип кој поминува низ фазите на макули, папули, везикули, пустули и красти, кои на крајот паѓаат, пренесе Блиц.рс

ПОСЛЕДНИ

Парите прават чуда: Меси, КР и Бензема играат за ист клуб во Лигата на шампионите во сезоната 2023/24?

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд почетокот на јуни, сопственикот на Њукасл Јунајтед е и мнозински акционер на четири водечки клубови во Саудиска...

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...