Вселенскиот проект на Ричард Бренсон згаснува: „Вирџин орбит“ престанува со работа

„Вирџин орбит“, компанијата за лансирање сателити основана од британскиот милијардер Ричард Бренсон, трајно се гаси, само неколку месеци по големиот неуспех на една од нејзините мисии.
Во соопштението во кое се најавува продажбата на имот на четворица понудувачи, од компанијата им се заблагодаруваат на своите вработени и засегнатите страни и изразуваат надеж дека ќе остане запаметена по своите „револуционерни технологии“.
Фирмата со седиште во Калифорнија, која  на почетокот на април веќе поднесе барање за заштита од банкрот, ги продаде своите главни имоти на аукција, враќајќи над 36 милиони долари.
Таа бројка е еден процент од вредноста што компанијата ја постигна на крајот на 2021 година на Волстрит, кога беше проценета на 3,5 милијарди долари.

ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...