Воздухопловни активности на „АП Криволак“ како дел од заедничката обука со Вооружените сили на САД

Во рамки на заедничките активности на Армијата на Република Северна Македонија и Вооружените сили на САД, со кои се изведува обука во координација помеѓу копнените и воздухопловните сили, денеска и утре на Армискиот полигон „Криволак“ ќе се реализираат летачки вежбовни активности со воени воздухоплови од Вооружените сили на САД.

Воздухопловни активности на „АП Криволак“ како дел од заедничката обука со Вооружените  сили на САД - Независен Весник

Како што соопштија од МО, во текот на вежбовните активности од страна на два воени воздухоплови „Ф-18“, од состав на воената морнарица на ВС на САД ќе се изведуваат прелети со кои се врши проверка и симулација на способностите за давање блиска воздушна поддршка и здружена воздухопловна контрола преку системот на навигационо наведување на копнени цели од воздух.

Претходно вакви воздухопловни активности за првпат беа изведени како дел од завршните активности на вежбата „Нептун страјк“ која се изведуваше во медитеранскиот регион во период од 24 јануари до 5 февруари годинава.

-Како земја членка на НАТО која е целосно вклучена во системот на воздухопловно патролирање, ја потврдуваме нашата способност за учество во ваков вид на здружени вежбовни активности со армиите на НАТО, интероперабилноста и способност за интегрирање на воздушниот систем за одбрана како и потврда на можностите на полигонот Криволак, се вели во соопштението од МО.

Активноста се изведува согласно одлуката на 61 седница на Владата со која е одобрено влегување и престој на странски вооружени сили на територијата на Република Северна Македонија заради учество на обука во блиска воздушна поддршка со воздухоплови на вооружените сили на САД на Армискиот полигон Криволак.

ПОСЛЕДНИ

Американците обезбедија „Гепарди“ – самоодни противвоздушни системи што итно ѝ се потребни на Украина

Американската војска и додели на компанија со седиште во Флорида договор вреден нешто повеќе од 118 милиони долари за снабдување на украинската војска дополнителни...

Пендаровски на инаугурација на Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, на 3 јуни 2023 година, сабота, во Анкара ќе присуствува на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција,...

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите. За реализација на оваа...

Османи и Агелер со заедничко видеообраќање за годишнината од стратешкиот дијалог: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

Како стратешки партнери ни претстојат бројни активности со цел адресирање на предизвиците на земјава како што е натамошното зајакнување на нашиот автентичен модел на...