Вонредна седница на Советот на безбедност на ОН поради конфликтот во Појасот Газа

Утре Советот за безбедност на ОН треба да се состане на вонредна седница во врска со ескалацијата на конфликтот во Појасот Газа.

– Советот за безбедност на ОН утре ќе се состане за да разговара за актуелната ситуација во Појасот Газа – изјави неименуван извор и наведе дека иницијативата ситуацијата во Појасот Газа да се стави на дневен ред на вонредната седница дошла од Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), Кина, Франција, Ирска и Норвешка.

Прес-службата на израелската армија соопшти дека во рамките на операцијата со кодно име „Зора“ се започнати офанзивни акции против цели поврзани со групата Исламски џихад во Појасот Газа.

Според проценките на израелската армија, во првата серија воздушни напади биле елиминирани „околу 15 екстремисти“, меѓу кои и командантот на бригадата Ал Кудс (бригада во Ерусалим), која е вооружено крило на палестинскиот исламски џихад.

За време на втората фаза од специјалната операција на израелската армија беа погодени шест воени цели на Исламскиот џихад, вклучително и некои батерии за ракетни фрлачи распоредени во Појасот Газа.

ПОСЛЕДНИ

„Лузер“ на колото: Му смееше во лице на Рабио, па експресно доби одговор…🎥

Вчерашниот натпревар во Серија А помеѓу Монца и Јувентус имаше луда завршница во која Монца стигна до изедначување во 92. минута, но само...

Трагикомендија: Славниот англиски клуб примаше смешни голови во ФА Купот – навивачите бараат истрага! 🎥

Славниот Нотс Каунти се најде во центарот на вниманието по натпреварот против Шрузебри во ФА Купот – причината е огромните сомнежи дека станува...

Извлечени групите за Европското првенство!

Наредното лето во Германија ќе се игра Европското првенство, а денес беа и извлечени групите за собирот на најдобрите вропски репрезентации.ГРУПА А: Германија,...

📷Меколи Калкин доби ѕвезда на Булеварот на славните

152 Меколи Калкин, кој го играше осумгодишниот Кевин Мекалистер во божиќниот филм „Сам дома“, доби ѕвезда на Булеварот на славните во Холивуд во Лос Анџелес,...